Skip to content ↓

staffing - 2020/2021

Head Teacher

Ms Wendy Wayland

Deputy Head

Mrs Nazlee Sinclair

Inclusion Manager

Mrs Barbara Vazari  (covering for Mrs Danielle Baillieu)

School Business Manager

Mrs A Seebaluck

Secretary/Admissions 

Mrs L Locke

Admininstrative Assistants

Mrs Z Frankel

Mrs C Williams

Admin / Welfare

Mrs A Boussadi

Caretaker

Mr T Dunn

Asst. Caretaker 

Mr A Noury

Senior Leadership Team

Ms Wendy Wayland 
Mrs Nazlee Sinclair (Deputy Head Teacher)
Mrs Amanda Seebaluck (School Business Manager)
Mrs Danielle Bailleu (Inclusion Leader)
Mrs Rebekah Ellis  (KS2 Leader)
Mrs Jane Hill (Foundation Stage Leader)
Ms Rebecca Neale (KS1 Leader)

Teaching Teams

 

Nursery

Teacher: Jane Hill, Emma Jacobs, Kirsty  Roberts

Teaching Assistant:  Sarah Fincham

Teaching Assistant:  Sue Fox, Katie O'Boyle

Poppy Class:

Teachers: Ellen Abdeen

Teaching Assistant: Kerensa Wall

Cherry CLASS:

Teacher: Melissa Whitehead 

Teaching Assistant:  Renata Stanisavljevic, Katie O'Boyle

Cinnamon:  

Teachers':  Miss Flowerday / Miss Taylor

Teaching Assistant: Mrs Fitzpatrick

 

Papaya

Teacher: Mr Reeves

Teaching Assistant: Miss Johnson

Sunshine

Teachers': Miss Neale ( x 4 days), Mrs E. Cooper (x1day)

Teaching Assistant: Miss Fiano

Daffodil

Teachers': Mrs Hilton ( x2 days), Mrs Dillon (x 3 days)

Teaching Assistant: Mrs Depala

Honey

Teacher: Mrs Divani

Teaching Assistant: 

Emerald

Teachers': Mrs Smith, Ms Winters

Teaching Assistant: Mrs P Fernandes 

Mint

Teacher: Mr Wilsmore

Teaching Assistant: Mrs P Fernandes 

Olive

Teacher: Miss Pareathamby

Teaching Assistant: Mrs P Fernandes 

Cyan

Teachers': Mrs Munnukka (x 3 days), Mrs Sinclair (x 2 days)

Lagoon

Teacher: Miss Shipway

Teal

Teacher: Mr Thomas

Cobalt

Teacher: Mrs Beauchamp-Ward (x3days), Miss Purohit (x2 days & 1pm)

LAPIS

Teacher: Mrs Engelhardt

SAPPHIRE

Teachers': Mrs C. Caton(x3days), Mrs N. Winters (x3 days)

Amethyst

Teacher: Mr Athanasi

Magenta

Teachers': Mrs Symons (x4 days), Mrs P Parekh (x1 day)

Fuchsia

Teachers': Miss Ellis (x4 days), Mrs P. Parekh (1 day)

Teaching Staff

Mrs J Shaw

Mrs A. Georgiou

EAL Support Teachers

Mrs E  Kariya

Librarian

Mrs  Edwards

HLTA

Mrs Krypner

Support Staff

Mrs S. Clackett

Mrs P Cloney

Mrs S. Cobb

Mrs K.Depala

Mrs P. Fernandes

Mrs S. Fiano

Mrs S. Fincham

Mrs L. Fitzpatrick

Mrs S.Fox

Ms J. Haywood

Ms C. Johnson

Mrs W.Johnson

Mrs Y. Mushtaq

Mrs K. O'Boyle

Mrs S. Ongur

Mrs  S. Shah

Mrs R Stanisavljecic

Ms K.Wall

Mrs J.Williams

 

ICT Support

Paul Frimley

Andy Badger

Data protection officer

Mr A Al-Khalili

Subject Leaders

English:  Miss  Taylor and Mrs  Ellis

Maths:  Miss Neale KS1 / Mrs  Hilton KS2

Science :  Mrs Symons

Computing:  Mr Reeves 

P.E:   

R.E :   Mrs  Sinclair

DT:  Ms Winters

Art :  Mrs Jacobs

History: Miss Pareathamby

Geography: Mr Thomas

Music: 

PSHE :  Mr  Athanasi

MFL :  Mrs Shaw

Assessment:  Mrs  Sinclair

EVC:  

Health and Safety:  Amanda Seebaluck